کابین آسانسور

اطلاعات مفید برای انتخاب کابین آسانسور

همانطور که در مطالب قبل اشاره شد قسمتی از آسانسور که مسافران داخل آن سوار شده و به سمت مقصد حرکت میکنند را کابین آسانسور میگویند.

حال آنکه کابین آسانسور از بسیاری از جنبه ها بسیار با اهمیت است. اندازه کابین نسبت به مقدار فضای چاه و نوع کاربری آسانسور،نوع و شکل کابین که باز هم بستگی به مقدار فضای چاه آسانسور دارد و دکور کابین نسبت به نوع کاربری و سلیقه سازنده.

کابین آسانسور ام دی اف

از آنجایی که کابین آسانسور بسیار بیشتر از قطعات دیگر در برابر دیده افرادی که از آسانسور استفاده میکنند میباشد پس باید در انتخاب آن دقت بالایی داشت.

اولین قدم در ساخت کابین اندازه گیری  میباشد.اندازه گیری تقریبی برای محاسبه اندازه کابین در اولین مرحله و قبل از نصب صورت میگیرد،این اندازه گیری هم بابت تصمیم گیری در مورد سیستم تعلیق کابین میباشد و هم بابت تخمین اندازه کابین و ظرفیت آن،پس از اندازه گیری و انجام محاسبات و همچنین اجرای نقشه نوبت به اجرای آهنکشی میرسد،پس از اجرای آهنکشی تیم متخصص نصب درب و ریل وارد پروژه شده و شروع به نصب ربل ها مینمایند پس از نصب ریل ها نوبت به نصب در طبقات میرسد. بعد از آنکه نصب درب طبقات نیز به پایان رسید نوبت اندازه گیری دقیق جهت اجرای نقشه کابین و ساخت آن است.

فاصله های مهم در ساخت کابین

برای ساخت کابین فاصله های زیادی مهم هستند تا بتوان کابینی با کمترین خطا داشت این فواصل شامل مقادیریست که در این مطلب به تعدادی از آنها اشاره میکنیم.

لازم به ذکر است این فواصل و اندازه ها نسبت به سیستم تعلیق کابین متفاوت است. اندازه و فواصلی که در این مطلب به آن اشاره میکنیم برای آسانسور های کششی با سیستم تعلیق یک به یک میباشد.

۱:اندازه دهانه ریل کابین: این فاصله شامل نیش یا نوک ریل ها ی کابین نسبت به هم میباشد.

۲:اندازه دهانه ریل قاب وزنه: این فاصله هم مانند ریل کابین فاصله میان نیش ریل یا نوک ریل های وزنه به یکدیگر است.

۳:اندازه ریل های کابین تا درب: این فاصله بین سیل درب تا هرکدام از ریل ها به صورت مستقیم میباشد.

۴:خروج از آکس: این فاصله را با اندازه گیری فاصله نیش هرکدام از ریل های کابین تا وسط سیل درب محاسبه میکنند.

۵:ریل تا ریل: فاصله مستقیم آکس ریل قاب وزنه تا آکس ریل کابین

۶:ریل وزنه تا دیوار: این فاصله نیز باید از نیش ریل تا دیوار گرفته شود.

و فاصل دیگر که در بخش های بعدی به صورت تخصصی آنها را بررسی خواهیم نمود.

حال که اندازه ها و فواصلی که باید بررسی شود تا کابین ساخته شود را به طور خلاصه بررسی نمودیم باید بدانیم که تمام تلاش شرکت های آسانسوری و دارای طراحی مونتاژ این است که سیستمی پیاده کنند تا کابین آسانسور هرچه بیشتر به سمت مربعی شکل برود و به همین دلیل است که سیستم وزنه را به بغل یا پشت تغییر میدهند در چاه هایی که عمق زیادی دارند سیستم تعلیق را وزنه پشت در نظر میگیرند تا بتوانند از تمام عرض چاه استفاده کرده و کابین مربعی شکل داشته باشند یا بلعکس هنگامی که عرض چاه بیشتر است نسبت به اندازه آن وزنه را به بغل انتقال میدهند که عمق چاه را بیشتر استفاده نمایند و باز هم کابین به مربع نزدیک شود.

سسیتم های وزنه بغل به دو صورت ال و یو نصب میشوند و دلیل انتخاب هرکدام از آنها اندازه عمق چاله میباشد.

  • اگر عمق چاله به اندازه کافی باشد وزنه را در وسط چاه و به صورت یو نصب مینمایند
  • اگر طول چاله به اندازه کافی نباشد برای استفاده تمام و کمال از فضای چاله، وزنه را به سمت عقب چاه مایل مینمایند تا فضای خالی ایجاد شده در جلوی چاه جایگاه قرار گیری لته درب ها باشد و به این صورت از تمام فضای چاه استفاده می نمایند.

انواع کابین

پس از آنکه اندازه های لازم برداشته شد نوبت به ساخت کابین میرسد. نوع کابین و تزیینات کابین بسته به نوع کاربری و سلیقه کارفرما میتواند به صورت های مختلف انتخاب و ساخته شود و به تعدادی از آنها اشاره مینماییم.

کابین شیشه ای :

دیواره های کابین ها را میتوان از شیشه های مخصوص که دارای استاندارد های لازم میباشند ساخت این نوع کابین ها بسته به محل نصب میتوانند یکی از دیواره ها یا دو یا حتی سه دیواره را شیشه ای ساخت  همچنین که درب ها را نیز میتوان از جنس شیشه ساخت تا افرادی که سوار کابین میشوند بتوانند از همه زوایا دید به بیرون داشته باشند.حال آنکه میتوان ضلع جلویی کابین را به صورت تخت و یا نیم دایره ساخت تا دید بهتری داشته باشد و از بیرون نیز نمای زیبایی را به تماشاگر بدهد.

آسانسور شیشه ای گرد       آسانسور شیشه ای بنیس

آسانسور با دکور تمام استیل :

این دکور بعد از کابین شیشه ای جزو دکور های پر طرفدار برای افرادی است که شرایط استفاده از آسانسور های شیشه ای را ندارند (آسانسور داخل چاه پوشیده حرکت میکند) کابین های استیل انواع مختلفی دارند که بسته به نوع استیل مانند آینه ای خشدار و یا گندمی، رنگ استیل، مانند طلایی، نقره ای، رزگلد و … و یا نوع استیل بگیر یا نگیر بودن  میتوانند دسته بندی شوند.

کابین های استیل نسبت به کابین های شیشه ای وزن کمتری دارند ولی در مقایسه با سایر مدل ها سنگین تر هستند.

آسانسور تمام استیل خشدار طلایی        آسانسور تمام استیل خشدار

کابین های ام دی اف استیل :

بعد از کابین های تمام استیل میتوان به کابین های ام دی اف استیل اشاره کرد که ترکیبی زیبا از استیل و ام دی اف است که باز هم میتوان با انتخاب مدل های ام دی اف و انتخاب رنگ ها و ترکیب آن با استیل ظاهری هرچه زیباتر ایجاد نمود.

آسانسور ام دی اف استیل

این سه نوع از پرکاربرد ترین و پرطرفدار ترین مدل های کابین بودند که به آنها اشاره نمودیم اما باز هم نسبت به سلایق و سازندگان کابین تنوع بسیار زیادی وجود دارد. حال آنکه انواع کابین را به صورت مختصر معرفی نمودیم باید بدانیم که اندازه کابین و تعداد افراد چه ارتباطی با هم دارند و چگونه میتوانید محاسبه کنید که کابین شما چند نفره است  باید توجه گنید که این عمل بسیار ساده است.

نسبت ظرفیت به مساحت کابین آسانسور

برای به دست آوردن ظرفیت کابین علاوه بر نرم افزاری که در بازار موجود است کافیست اندازه عرض و عمق کابین را گرفته و داخل جدول بگذارید تا ظرفیت کابین مشخص گردد.

اندازه آسانسور به نسبت تعداد نفر

شرکت آسانسور با سالها تجربه در اجرای انواع آسانسور ها آماده راهنمایی و شماوره به شما عزیزان در زمینه آسانسوری و ساختمانی  میباشد.

درباره ی nbnbruop82594

مطلب پیشنهادی

قطعات آسانسور

اطلاعات مفید در مورد تاریخچه و قطعات آسانسور آسانسور(elevator) کلمه ای فرانسویست که به زبان …