طراحی ابعاد آسانسورهای پانوراما

زمانی که کابین آسانسور از نوع پانوراما می باشد طبیعتا جهت تامین شرایط لازم برای فراهم کردن چشم انداز زیباتر، دیواره چاله آسانسور نیز باید از نوع شیشه ای و یا در وجه شیشه ای کابین هیچگونه دیواره ای وجود نداشته باشد. چنانچه چاله آسانسور در داخل ساختمان قرارگرفته باشد منعی جهت ایجاد چاله آسانسور بدون دیواره بدلیل عدم نفوذ رطوبت و گرد و غبار وجود نخواهد داشت ولی زمانی که یکی از وجوه چاله با یکی از وجوه ساختمان مشترک باشد طبیعتا جهت جلوگیری از نفوذ هر گونه رطوبت شامل باران و برف و یا غیره و همچنین گرد و همچنین گرد و غبار، اجرای دیواره شیشه ای جهت محصور کردن چاله ضروری خواهد بود.

با توجه به اینکه ظرافت در این نوع آسانسور ها بسیار حائز اهمیت می باشد، بنابراین می بایستی طراحی و نصب با بالاترین کیفیت صورت گیرد تا از در معرض دید قرار گرفتن قطعات برقی و مکانیکی تا حد امکان به منظور بالابردن ظرافت این سیستم جلوگیری کرد.

آسانسور شیشه ای داخل ساختمان

در کلیه آسانسور ها که در داخل ساختمان نصب شده اند و از یک وجه چاله کاملا باز می باشند، محصور کردن چاله از سمت وجه باز از کف چاله تا ارتفاع ۳ متری جهت جلوگیری از افتادن افراد به داخل چاهک و یا برخورد کابین حین حرکت به سمت پایین ترین توقف از ضرورت های استانداردی می باشد.

اجرای آسانسورهای پانوراما (نمادار)

امروزه آسانسورهای پانوراما نقش مهمی در زیبایی طراحی معماری ساختمان، ایفا می‌کند که این مسأله مورد توجه بسیاری از مهندسان ساختمان است و اجرای آسانسور های پانوراما در پنت هاوس ها و ویلاها بسیار مرسوم بوده و علی رغم دسترسی راحت به طبقات، زیبایی بسیار زیادی بدلیل وجود ظرافت بالا به ساختمان ها می بخشد.

برخی موارد استفاده آن عبارتند از:

  1. در نمای ساختمان‌های با ارتفاع متوسط (مانند مجتمع‌های تجاری و رستوران‌ها و…)
    در داخل فروشگاه‌های زنجیره‌ای چند طبقه
    در داخل ساختمان‌های مسکونی بسیار لوکس تریپلکس و بالاتر
    در هتل‌ها و مکان‌های لوکس مانند تالارها
    در سایر ساختمان‌هایی که آسانسور آن در نما در نظر گرفته شده است.

آسانسور پانوراما دارای تنوع بسیار زیادی در زمینه طراحی بوده که نه تنها معمار را در طراحی معماری خود محدود نمی‌نماید، بلکه ایده‌های متنوعی را نیز ارائه می‌کند.

سیستم آسانسورهای شیشه ای

آسانسور پانوراما معمولا با دو سیستم کششی و هیدرولیک نصب می‌گردد که هر کدام در شرایطی مزیت‌هایی بر دیگری دارند.

آسانسورهای پانوراما با سیستم هیدرولیک

با توجه به این که بررسی سیستم هیدرولیک آسانسور و بحث کاربردی و ابعادی آن در یک شماره به طور کامل انجام خواهد شد، در اینجا صرفا به برخی مزایای آن پرداخته خواهد شد.
اصولا در آسانسورهای پانوراما همواره سعی می‌گردد تا تجهیزات مکانیکی و برقی در معرض دید قرار نگیرند که در سیستم‌های هیدرولیک به دلیل عدم نیاز به سیم بکسل و وزنه تعادل زیبایی بیشتری در آسانسور وجود دارد. بحث در مورد ابعاد آسانسورهای پانوراما را به بخش هیدرولیک موکول خواهیم کرد.

آسانسورهای پانوراما با سیستم کششی

محدودیت سیستم هیدرولیک در ارتفاع و سرعت، لزوم استفاده از سیستم کششی را در ساختمان‌های بیش از ۴ یا ۵ طبقه نمایان می‌کند. اگرچه سیستم‌های کششی دارای سیم بکسل و وزنه تعادل هستند ولی با انجام ترفندهایی تجهیزات مکانیکی و برقی، کمتر به چشم می‌آیند.

درباره ی nbnbruop82594

مطلب پیشنهادی

استاندارد آسانسور

چرا برای آسانسور استاندارد بگیریم اخذ استاندارد آسانسور، به‌ دلیل آنکه آسانسور وسیله‌ای ا‌ست که …