سرویس آسانسور - نصب و آموزش آسانسور
پست-ویژه-تصویر

 اهمیت بلبرینگ و روانکاری آن در سرویس نگهداری آسانسور

روانکاری قطعات آسانسور

سرویس و نگهداری آسانسور

بلبرینگ (یا به اصطلاح انگلیسی ball bearing) عبارتست از نوعی یاتاقان چرخنده که از یک سری توپ برای حفظ فاصله و جداسازی سطوح دوار تشکیل شده است.

هدف و کاربرد اصلی بلبرینگ کاهش اصطکاک دورانی  و تامین قدرت شعاعی و محوری نیروهای وارده است.

بلبرینگ توسط حداقل دو محور دورانی (یا همان رینگ دوار) و تعدادی توپ (یا ساچمه) تشکیل شده که نیروی وارده را طریق توپها منتقل میگردند. در اکثر کاربردهای بلبرینگ یک رینگ دوار ثابت بوده و رینگ  دوار دیگر به مجموعه دورانی متصل است.

بلبرینگها از متریالهای مختلفی و با طراحی های متفاوتی ساخته می شوند که هر طرح و متریال مورد استفاده , مقاصد مورد نیاز را برآورده می سازد.

از جمله متریالهای مورد استفاده برای بلبرینگ عبارتند از :

  • استیل ضد زنگ یا ضد لکه (stainless steel)
  • استیل کروم (chrome steel)
  • سرامیک

کاربرد اصلی بلبرینگ در صنعت آسانسور , فلکه های کششی موتور و فلکه های هرزگرد و همچنین موتورسردرب و هرزگردها و قرقره های سردرب در صورت وجود می باشند. مهمترین عوامل موثر بر عملکرد صحیح بلبرینگها در آسانسور انتخاب درست نوع و جنس بلبرینگ و نصب صحیح آن می باشد.

بلبرینگهای فلکه های کششی موتور توسط کارخانه سازنده انتخاب و تعبیه شده است و خارج از اختیارات شرکتهای نصب و سرویس آسانسور می باشد (صرفا انتخاب درست موتور تعیین کننده است) بنابراین مهمترین مورد بلبرینگهای فلکه های هرزگرد چه در تعویض فلکه های هرزگرد و چه در سرویس فلکه ها می باشد.

در نصب اولیه فلکه هرزگرد و قطعات آسانسور می بایست مساله انطباق کامل مابین رینگ داخلی بلبرینگ , رینگ خارجی بلبرینگ ,  شفت , جابلبرینگ  رعایت گردد.

تعداد شیارها , اندازه نیروهای وارده بر فلکه هرزگرد تعیین کننده انتخاب صحیح بلبرینگ و تعداد آنها است.در تعمیرات آسانسور رو هم سهم به سزایی دارد.

فلکه هرزگرد بایستی تراز و همراستای فلکه موتور نصب گردد تا کمترین استهلاک متوجه بلبرینگها باشد. این مساله توسط سرویسکار آسانسور تست و بررسی می شود. همچنین مساله بعدی گریسکاری بلبرینگها است. فاصله زمانی گریسکاری بلبرینگها به عوامل متعددی وابسته است از جمله :  نوع بار و تعداد شیارها , تعداد بلبرینگها , ترافیک , نوع بلبرینگ , دمای اتاقک موتوخانه آسانسور , غلظت غبارها

نظافت بلبرینگها چه در فلکه های هرزگرد و چه در بلبرینگهای قرقره های ساسپنشن دربهای طبقات و کابین توسط کنتاکتور شوی (خشک و خیس بسته به نوع بلبرینگها) حائز اهمیت ویژه است.

 

 

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *