انواع انکودر و کاربرد آنها در صنعت آسانسور (بخش دوم) - نصب و آموزش آسانسور
پست-ویژه-تصویر

انواع انکودر و کاربرد آنها در صنعت آسانسور (بخش دوم)

در بخش آموزش آسانسور قسمت (encoder) انکودرها ، به نحوه تولید پالس الکترونیکی در صنعت آسانسور می پردازیم:

 از یک منبع نور به عنوان فرستنده ، یک گیرنده نور و همچنین از صفحات ماسک و دیسک (ما بین فرستنده و گیرنده نوری) در ساختار انکودر آسانسور استفاده شده است. نحوه تولید پالس توسط انکودر آسانسور به شرح ذیل می باشد:

در این نمونه از انکودرها، یک دیود ساطع کننده نور و همچنین یک دیسک بسیار نازک وجود دارد که با روشن شدن دستگاه ،نور ساطع شده از دیود بر مرکز دیسک شیشه ای متمرکز می شود بدین صورت که نور یک ترانزیستور نوری را که روی یکی دیگر از خطوط قرار گرفته و همچنین توانایی نمایان شدن از دیود را دارد، فعال می کند. روی یک موتور شفت دیسک نصب می شود. روشی دیگر  جهت حس کردن موقعیت این است که می توان هنگام چرخش شفت، دیسک را هم چرخاند. زمانی خطوط دیسک روشن خواهند بود که نور LED روی فتو ترانزیستور متمرکز شده باشد که با گذشت زمان فتو ترازیستور اشباع شده و موج الکتیریکی مربع شکلی را ایجاد می کند. تولید پالس به عبارت دیگر بدین صورت می باشد که هنگام عبور نور ارسالی (توسط فرستنده) از شیار چرخ دنده، توسط گیرنده دریافت شده و ولتاژ خروجی یک می شود و هنگام برخورد نور ارسالی( توسط فرستنده) به پره ها ،توسط گیرنده دریافت نمی شود و ولتاژ خروجی صفر خواهد بود.

دسته بندی انکودرها با توجه به عملکردشان:

۱- انکودر افزایشی: 

در مواقع نیاز به محاسبه تعداد دور در واحد زمان از انکودر افزایشی استفاده می کنیم. در دو طرف چرخ شیاردار، یک فرستنده و گیرنده مادون قرمز با فاصله های معین وجود دارد. با چرخش چرخ، مادوپالس بوجود می آید که با هم اختلاف فاز دارند می توان بر اساس آن جهت چرخش را معین نمود. انکودرهای افزایشی دارای سیم های خروجی فازA، فازB و فاز Z  می باشند. تعداد پالس ها در هرو فاز A و B مشابه هم می باشد با این تفاوت که پالسهای فاز B به اندازه ۹۰ درجه اختلاف مکانی دارد. از اختلاف فاز ها برای معین نمودن جهت چرخش انکودر استفاده می نماییم بدین صورت که هنگام تقدم  فاز A جهت حرکت را راستگرد و  هنگام تقدم  فاز B جهت حرکت را چپگرد اعلام می نمایند.

۲- انکودر نسبی:

در دو طرف چرخ شیاردار، یک فرستنده و گیرنده مادون قرمز وجود دارد.این نمونه از انکودرها تنها برای اندازه گیری موقعیت نسبی جسم چرخنده نسبت به موقعیت اولیه استفاده می شود و مشخص نمودن جهت چرخش امکان پذیر نمی باشد.

۳- انکودر مطلق:

از دیسکی که دارای چندین گروه از قطعات به شکل دایره های متحدالمرکز  در مرکز دیسک انکودر چرخشی می باشد، در انکودر مطلق استفاده می شود. جهت اندازه گیری موقعیت مطلق زاویه نسبت به یک نقطه مشخص از انکودر مطلق استفاده می نماییم. در این نمونه از انکودر ها از چند فرستنده ی گیرنده و همچنین از یک صفحه ی شفافی که بخشهای خاصی از آن سیاه شده تشکیل می شود. در هر لحظه، بخشی از این گیرنده ها صفر و برخی دیگر یک می باشند. بزرگ ترین اشکال انکودرهای افزایشی ذخیره شمارش پالس های آن در یک شمارنده خارجی یا یک میانگیر (buffer) می باشد. هنگام اختلال در برق یا قطع برق شمارش گم می شود.(اگر بنا به هر دلیلی قدرت از انکودری که دارای چرخاننده الکتیریکی بوده و یا از یک ماشین الکتریکی گرفته شود انکودر قادر به درک موقعیت صحیح خود نخواهد بود) جهت حل مشکلات موجود از انکودرهای مطلق استفاده می شود.

 

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *