آنالیز ترافیک آسانسور بخش 3 - نصب و آموزش آسانسور
پست-ویژه-تصویر

آنالیز ترافیک آسانسور بخش ۳

آنالیز ترافیک آسانسور بخش سوم:

در بحث آموزش آسانسور قسمت آنالیز ترافیک ادامه چیدمان آسانسورهای گروهی ، بزرگترین گروه بندی آسانسور ها ، هشت تایی می باشد:

 

آسانسورهای هشت تایی:

تنها به یک صورت چهار به چهار روبه روی هم  چیدمان این گروه آسانسور قابل قبول می باشد. در این گروه بایستی راهرو (محل انتظار مسافرین) از دو طرف برای راحتی رفت و آمد مسافرین بدون برخورد با دیگر افراد باز باشد. حداقل عرض راهروها در این گروه ۳ متر بوده و حداکثر ۴/۳  متر می باشد که می بایست جهت جلوگیری از اتلاف وقت از این مقدار تجاوز ننماید.

نکات ضروری در نصب آسانسور های هشت تایی:

  • در این گروه دکمه احضار بایستی در مرز ایستگاه یا در دو طرفین آسانسور باشد.
  • مسافرین بایستی در مرکز ایستگاه بایستند(برای کاهش اتلاف وقت)
  • ایستگاه اصلی حدالامکان جهت رفت وآمد غیر مسافرین مورد استفاده قرار نگیرد.

آسانسورهای زوج و فرد

این نوع تقسیم بندی تنها در ساختمان های اداری ، تجاری و از این قبیل صورت می گیرد. در این نحو تقسیم بندی ها، آسانسور در طول کل ساختمان حرکت کرده و فقط در طبقات زوج یا فرد سرویس داده و دسترسی پیدا می کند. تاثیرات این تقسیم بندی به شرح ذیل می باشد:

  • کاهش تعداد طبقات سرویس دهی در نتیجه موجب کاهش توقفهای کابین در هر بخش
  • کاهش هزینه های اولیه (تعداد درب های ورودی کمتر خواهد بود)

از معایب این تقسیم بندی به کاهش سرویس دهی آنها می توان اشاره نمود. استفاده از این گونه آسانسورها در مقایسه با آسانسورهای گروهی افزایش ۷۰% راندمان خواهد شد.

 سیستم های فراخوانی (مانور) یا الگوریتم سرویس دهی آسانسور:

با توجه به نوع کاربری ساختمان نحوه پاسخ به احضار مسافرین متفاوت می باشد. انتخاب صحیح سیستم کنترل آن حائز اهمیت می باشد.

الف) جمع کن رو به بالا UP COLLECTIVE

این نوع سرویس دهی ها در متروها، پارکینگ ها، معادن و همچنین ساختمان هایی که قسمتی از بنا های آنها زیر زمین می باشد استفاده می شوند. نحوه ی عملکرد بدین صورت می باشد که کابین هنگام حرکت به سمت بالا هم به شستی های داخلی و هم به شستی های بیرون کابین با توجه به اصول ترتیب پاسخ می دهد. 

ب) جمع کن رو به پایین DOWN COLLECTIVE  

این نوع سرویس دهی ها در منازل و ساختمان هایی که بخشی از بناهایشان یا تمامی بنا های آنها روی زمین می باشد و مسافرین قصد خروج از طبقه همکف را دارند استفاده می شوند. عملکرد این سرویس دهی ها بدین منوال است که کابین هنگام حرکت به سمت پایین به شستی ها داخلی و بیرونی ه ترتیب پاسخ می دهد.

ج) جمع کن دو طرفه FULL COLLECTIVE

این نوع سرویس دهی ها در هتل ها، ادارات و در ساختمان هایی که تردد بین طبقات مختلف وجود دارد استفاده می شوند. کارکرد این سرویس دهی بدین گونه می باشد که کابین در حرکت به هردو سمت (سمت بالا و پایین) با توجه به اصول ترتیب به شستی های داخل کابین و بیرون کابین پاسخگو می باشد.

د) جمع کن انتخابی COLLECTIVE SELECTIVE

این نوع سرویس دهی ها در هتل ها، ادارات و در ساختمان هایی که تردد بین طبقات مختلف وجود دارد استفاده می شوند.

 

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *